دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 664190
تعداد نوشته ها : 524
تعداد نظرات : 85

Loading...
Rss
طراح قالب
GraphistThem246

جیمیل تان را مرتب کنید

 

برچسب ها یا همان Labels، نقش پوشه را برای ایمیل ها اجرا می کنند. می توانید ایمیل ها را بر اساس محتوایی که دارند در فولدر های یکسان قرار دهید. حتی می توانید ایمیل هایی که با چند موضوع هم زمان در ارتباط هستند را با چند برچسب علامت گذاری کنید.

وقتی ایمیل هایتان برچسب گذاری شده باشد با یک نگاه به اینباکس متوجه می شوید که محتوای کلی اینباکستان و یا آخرین تغییرات و آخرین نامه ها از کجاست و بیشترین ارتباطتان با کدام قسمت است.

 

برای برچسب گذاری، به گزینه Labels در Setting رجوع کنید. قسمت بالایی صفحه برچسب های سیستم را مشخصی می کند. برای ساختن برچسب، به قسمت پایین صفحه بروید. مطابق تصویر زیر، اسم برچسبتان را بنویسید و گزینه Create را بزنید.

gmail

بعد از ساختن برچسب، از سمت چپ صفحه با کلیک بر اسم برچسب می توانید برای رنگ انتخاب کنید تا هنگام دیدن صفحه اینباکس، تشخیص برچسب ها آسان تر باشد.

gmail

برای آنکه روی یک ایمیل برچسب بزنید، کافی ست تیک کنار ایمیل را فعال کنید و از گزینه Labels بالا، برچسب مربوطه را انتخاب کنید.

gmail

برای پاک کردن برچسب ایمیل، ایمیل را باز می کنید و روی ضربدر کنار برچسب  کلیک می کنید.

gmail

 

 

 

تهیه و تنظیم برای تبیان: فاطمه مجدآبادی

برای جلوگیری از ویروس های کامپیوتری چه کنیم ؟ در اینترنت نیز همانند باقی جهان، خطر در کمین شماست. هنگام دریافت (download) یک فایل از اینترنت، همیشه این احتمال وجود دارد که کامپیوتر شما به ویروس آلوده شود. ویروس ها، برنامه های مضری هستند که به کامپیوتر حمله کرده و خسارات متعددی به بار می آورند، از قبیل حذف فایل های داده، پاک کردن برنامه ها و یا نابود کردن محتویات هاردیسک. البته همه ویروس ها خرابی به بار نمی آورند، برخی از آنها فقط به ارسال پیامهای آزار دهنده بسنده می کنند. هرچند ممکن است با دریافت فایل ها از اینترنت، کامپیوتر شما به ویروس آلوده شود، ولی انتقال ویروس ها تنها از طریق اینترنت صورت نمی گیرد. برای مثال اگر از طریق «پست الکترونیکی» یا «شبکه داخلی شرکت» خود نیز فایلی ارسال کنید، ممکن است به ویروس آلوده شوید. حتی در مواردی «نسخه خریداری شده یک نرم افزار» نیز حاوی ویروس است. واژه ویروس، یک واژه کلی است که برای برنام های بسیاری به کار می رود. ویروس ها برای انواع خاصی از کامپیوترها مانند کامپیوترهای شخصی یا مکینتاش نوشته می شوند، زیرا فایل هایی را که می توانند آلوده کنند، فقط در همان کامپیوتر خاص، اجرا می شوند. ویروس های قدیمی، خود را به برنامه ها و یا فایل های داده می چسبانند، کامیپوتر را آلوده کرده و در هارددیسک تولیدمثل می کنند و سپس به داده ها، هارددیسک و فایل ها صدمه می رسانند. ویروس ها معمولا ۴ بخش از کامپیوتر را مورد حمله قرار می دهند: «فایل برنامه های اجرایی»، «سیستم فهرست بندی فایل ها» که مکان تمامی فایل های کامپیوتر را ردیابی می کند (و بدون آن کامپیوتر شما قادر به کار نیست)،«نواحی راه انداز و سیستمی» که برای شروع به کار کامپیوتر ضروری هستند و در نهایت «فایل های داده». زمانی تصور می شد ویروس ها نمی توانند فایل های داده را آلوده کنند، اما امروزه ویروس ها این نوع فایل ها را نیز آلوده می کنند. برای مثال برخی از ویروس ها خود را به ماکروهای word تحت ویندوز در داخل یک فایل داده ای word می چسبانند و به محض اجرای یک ماکروی خاص،‌فعالیت خود را آغاز می کنند. اسب های تروا که خود را به شکل برنامه های عادی و مفید جلوه می دهند، در حقیقت ویروس هستند. به عنوان مثال
  آ موزش حرفه ا ی کا مپیوتر       چگونه از سا خت فا یل ها ی Thumbs.db در ویندوز اکس پی جلوگیری نما ییم       حتمأ شما نیز در محیط ویندوز با فایلهایی با نام Thumbs.db که در بسیاری از فولدرها وجود دارد روبرو شده اید. وظیفه این فایلها ذخیره اطلاعات مربوط به حالت نمایشی Thumbnail است و به نوعی یک حافظه موقت یا Cashe جهت ثبت اطلاعات تصاویر Thumbnail تلقی میشود. خاصیت این فایل ها نیز اینگونه است که اگر آنها را به شکل دستی پاک کنید به طور اتوماتیک مجدد در همان محل ساخته میشوند. اما ممکن است شما اصلأ از حالت نمایش Thumbnail برای مشاهده تصاویرتان در محیط ویندوز استفاده نکنید یا علاقه ای به وجود این فایلها و پر شدن بی مورد فضای هارد نداشته باشید. در این ترفند قصد داریم به نحوه جلوگیری از ساخت و نهایتأ حذف فایلهای Thumbs.db در ویندوز XP بپردازیم       بدین منظور  :       ازمنوی Start وارد Run شده و عبارت regedit را       وارد کرده و Enter بزنید تا ویرایشگر رجیستری باز شود.       حال به مسیر زیر بروید:             HKEY_CURRENT_ USER\     Software\Microsoft\Windows\     CurrentVersion\ Explorer\Advanced             از قسمت دیگر پنجره، بر روی DisableThumbnailCac he دابل کلیک       کرده و در قسمت Value مقدار آن را به 1 تغییر دهید و OK کنید.     اگر DisableThumbnailCac he در این محل وجود ندارد، در فضای       خالی راست کلیک کرده و New > DWORD را انتخاب کنید. نام    
با لا برد ن وسعت پهنا ی با ند در ا ینترنت د ر ویندوز  XP د ر حا لت  پیش فرض  شما  فقط   میتوا نید ا ز 20 %  پهنا ی با ند  برا ی  ا تصا ل  به ا ینتر نت ا ستفا د ه نما یید .   د ر ا ین  شما ره قصد د ا رم  با ا جرا ی  یک  سری تنظیما ت  که د ر زیر خوا هم   گفت   پهنا ی  با ند  شما  را   به 100% ا فزا یش  د هم . تا  ا ز اینترنت  لذ ت  ببرید .  و  با سرعت فوق ا لعا د ه ا ی با ا ینتر نت کا ر نما یید . خوا هش می کنم تما م مرا حل زیر را با د قت ا نجا م د هید . 1.Run را از منوی Start اجرا کنید. 2. در Run عبارت gpedit.msc را تایپ کرده و OK را کلیک کنید. 3. منتظر بمانید تا Group Policy اجرا شود. 4. در بخش Local Computer Policy و زیر Computer Configuration گزینه Templates Administrative را گسترش دهید. ( با کلیک بر روی علامت + کار آن انجام دهید ) 5. در لیست باز شده گزینه Network را نیز گسترش دهید. 6. حال در این لیست  Scheduler Qos Packet را انتخاب کنید. 7. به گزینه هایی که در سمت راست ظاهر می شوند دقت کنید. 8 .بر روی Limit reservable bandwidth کلیک راست کرده و Properties را کلیک کنید. 9. پس از اینکه پنجره Limit reservable bandwidth Properties باز شد در برگه Setting و در زیر Limit reservable bandwidth گزینه Enabled را انتخاب کنید. 10. مشاهده می کنید که با انتخاب آن در روبروی Bandwidth Limit مقدار پیش فرض آن یعنی 20 درصد به نمایش در می آید. 11.به جای عدد 20 مقدار 0 را تایپ کرده و OK را کلیک کنید. 12.حال به Connection که به وسیله آن به اینترنت وصل می شوید رفته و بر روی دکمه Properties کلیک کنید. 13.به برگه Networking بروید و دقت کنید ک

حذ ف جا سوس د اکیومنت

د ر ویند وز  XP   یک  مورد ی وجود د ا رد به نا م جا سوس

د اکیومنت به ا ین معنی که شما هر گونه عملیا تی را د ر محیط

کا مپیوتر تا ن ا نجا م دهید . بد ون ا ستثنا  د ر آ ن قسمت ذ خیره

می شو د. ا ین قا بلیت فقط سرعت ویند وز شما را پا یین می آ ورد.

به عبا رت سا د ه تر شما د ر وا قع ا ز هر موضوعی د و نسخه

د ا رید . که قطعا نسخه ی د وم به هیچ کا ری نمی آ ید ..

برا ی حذف ا ین جا سوس عملیا ت ذ یل را ا نجا م د هید .

بر روی start کلیک راست کنید properties را انتخاب کنید

پنجره ای باز می شود که در نوار بالایی آ ن گزینه ی start menu

را انتخاب و در سمت را ست بر روی گزینه ی ...customize کلیک کنید

پنجره ای به اسم customize Start Menu باز می شود .

در نوار بالا گزینه ی Advanced را انتخاب کنید حالا در قسمت پایین

صفحه ، گزینه ای با نام :

List my most recently opened documents وجود دارد

که فعال است شما باید تیک را بردارید تا غیر فعال شود سپس

گزینه ی  Apply را بزنید و بعد ا ز آ ن Ok را زد ه و

دستگا ه خود را ری ا ستا رت نما یید .

ا ز ا ین به بعد ا ز د ست جا سوس را حت شده و سرعت

ویندوز شما به نحو چشمگیری با لا می رود .

منتظر ا یمیل ها ی بعد ی ا ین حقیر با شید .

ارا دتمند همه شما عزیزان

اجرای سریع تر برنامه ها

  

با استفاده از یکی از قابلیت های ویندوز XP میتوانید

برنامه های نصب شده بر روی سیستم خود را به شکل

سریع تر اجرا کنید. به عنوان مثال در نرم افزارهایی

مثل Photoshop و Corel Draw که باز شدن آنها

 

مقداری طول میکشد

می توانید این برنامه ها را سریع تر باز کنید.


برای این کار:


بر روی
Shotcut برنامه مورد نظر راست کلیک کنید ،

 

سپس Properties را برگزینید.


سپس به تب
Shortcut بروید. 


اکنون در قسمت
Target به پایان آدرس فایل بروید.


سپس بعد از علامت " پایانی یک
Space بزنید

و دستور prefetch:1/ را تایپ کنید.


در پایان
OK را زده و خارج شوید..

خوا هید دید که برنا مه ی مورد نظرتا ن در یک چشم

به هم زد ن با ز می شود

منتظر ا یمیل ها ی بعدی ا ین حقیر د رزمینه ی آ موزش

کا مپیو تر با شید

شاد وپیروز و تندرست با شید

تغییر متن کنا ر سا عت د ر ویند وز تصمیم د ا رم نکته ا ی را به شما بگو یم که وا قعا جا لب ا ست   همه ا ین را می دا نید که د ر تما م ویند وزها یک تا یمر د ر سمت ر ا ست پا یین صفحه قرا ر د ا رد که سا عت و د قیقه را به نما یش د ر می آ ورد ، ا گر زبا ن ا صلی سیستم لا تین با شد با حروف AM  و   PM    و ا گر فا رسی با شد با حروف  ( ق .ظ ) و  ( ب . ظ )  به  معنا ی قبل ا ز ظهر و   بعد ا ز ظهر را نشا ن می د هد . ا ما شما می توا نید با یک سری  تغییرا ت  به جا ی ا ین حروف هر کلمه ی د یگری را که ما یل هستید جا یگزین نما یید .  ( با من همرا ه با شید و با د قت ا ین عملیا ت را   ا نجا م د هید ) . د ر سمت چپ پا یین صفحه بر روی کلمه ی    Start   کلیک نما یید ، د ر ستون با ز شد ه روی عبا رت Run کلیک فر ما یید ، د ر کا د ر با ز شد ه منو ی Run عبا رت Regedit  را تا یپ نما یید ، Ok  را کلیک نما یید . د ر ا ین زما ن یک صفحه با ز می شود که به آ ن رجیستری می گویند . د ر سمت چپ ا ین صفحه چند فولد ر که علا مت + د ر کنا ر آ نها هست به چشم می خورد ، روی + د ومین فولد ر که عبا رت زیر با شد کلیک فرما یید . HKEY_CURRENT_ USER د ر ا ین لحظه یک سری زیر مجموعه با ز می شود . که شما با ید علا مت + کنا ر عبا رت Control Panel را  کلیک  نما یید ، یک سری دیگر زیر مجموعه با ز می شود ، د ر میا ن آ نها د نبا ل عبا رت  زیر بگرد ید .   International   روی ا ین فولد ر د و تا کلیک سریع نما یید . حا ل د ر سمت را ست همین صفحه تعد ا د ی   عبا را ت مختلف ظا هر می شوند ، د ر میا ن  آ نها به د نبا ل  عبا ر ت  S1159 بگرد ید ، روی ا ین عبا رت دو با ر کلیک نما یید . د ر ا ین زما ن یک کا د ر مستطیلی   پد ید ا ر می شو د ، که د

REGEDIT
با تایپ این دستور رجیستری ویندوز باز میشود.

 CMD
با تایپ این دستور محیط سیستم عامل داس روبروی شما ظاهر می شود.

 PERFMON
با تایپ این دستور برنامه سیستم مانیتور اجرا می شود و در آن جزییاتی در مورد فضای اشغال شده از رم و یا مقدار بازدهی سی پی یو و همچنین مقدار اطلاعات خواننده شده از هارد را برای شما به صورت نمودار بیان می نماید.

 SYSEDIT
با تایپ این دستور ویرایشگر فایل های سیستمی اجرا می شود و می توانید آنها را ویرایش نمایید .متذکر میشویم در صورت تغییرات اشتباه ممکن است سیستم شما بالا نیاید .

 FIREWALL
با تایپ این دستور می توانید دیواره آتش ویندوز خود را فعال ویا غیر فعال کنید . فعال بودن دیواره آتش برای امنیت در شبکه ونیز جلوگیری از ورود هکرها به سیتم شما بسیار موثر است.

 Drwtsn32
با تایپ این دستور برنامه دکتر واتسون اجرا می شود این برنامه در گزارش و همچنین عیب یابی مشکلات نرم افزاری بسیار مفید می باشد .

 NTBACKUP
با تایپ این دستور برنامه گرفتن نسخه پشتیبان بر روی سیستم شما اجرا شده و می توانید از سیستم خود نسخه پشتیبان تهیه نمایید .

 DISKMGMT
با تایپ این دستور برنامه مدیریت دیسک شما اجرا شده و می توانید با استفاده از آن دیسک سخت خود را مدیریت نمایید ویا هر یک از پارتیشن ها را حذف نمایید . البته اینکار خطرناکی است!!!

 DEVMGMT
با تایپ این دستور میتوانید سخت افزار های نصب شده بر روی سیستم خود را بازبینی نمایید.

 EDUCEDIT
با تایپ این دستور می توانید یک کاراکتر بسازید و یا یک کاراکتر را ویرایش نما یید مثل ساختن یک فونت.

 Services
با تایپ این دستور می توانید یکی از سرویس های ویندوز را لغو نمایید یا یک سرویس جدید به آن اضافه نمایید .

 MSCONFIG
با تایپ این دستور میتوانید نرم افزارهای را که در هنگام بالا آمدن سیستم بر روی قسمت سیستم ترایی ویندوز قرار می گیرند غیر فعال کنید .ضمنا اگر سیستم شما دیر Shut Down می شود به این قسمت سری بزنید.

 

کلید های میانبر در ویندوز XP  Esc لغو عملیات در حال انجام.  F1 راهنما.  F2 تغییر نام آیتم (های) انتخاب شده  F3 جستجو.  F4 باز کردن لیست پایین رونده Address Bar  F5 به روز آوری Refresh  F6 مانند کلید Tab بین اجزای مختلف پنجره جاری سوییچ می کند.  F10 پرش به منو های اصلی یک پنجره مثلFile,Edit,View, ...  F11 پنجره جاری را تمام صفحه می کند. PrintScreen  در ویندوز از کل صفحه نمایش یک عکس می گیرد و آن را در حافظه کلیپ بورد قرار می دهد و ما می توانیم در یک برنامه ویرایش عکس مثل Ms-Paint آن را Paste کنید .  Tab بین اجزای پنجره جاری سوییچ می کند . Space  در حالت مرورگر اینترنت اکسپلورر صفحه جاری را به پایین می برد .مثل Page Down BackSpace  در حالت عادی یعنی در مرور ویندوز یک مرحله به بالاتر میرود (معادل Up) و در مرورگر اینترنت اکسپلورر معادل Back است.  Home رفتن به اول خط در حالت ویرایش متن و رفتن به اول صفحه در حالت مرور.  End رفتن به آخر خط در حالت ویرایش متن و رفتن به آخر صفحه در حالت مرور. PageUp  در حالت مرور چه در اینترنت و چه در ویندوز و معمولا همه جا صفحه به صفحه به بالا می رود. PageDown  در حالت مرور چه در اینترنت و چه در ویندوز و معمولا همه جا صفحه به صفحه به پایین می رود.   ترکیبات کلید Ctrl :  Ctrl+q در بعضی از برنامه ها خروج است.  Ctrl+w در اکثر برنامه هایی که چند فایل را باهم باز می کنند مثل Ms-Word, کلا Ms-Office , Adobe Photoshop ,Ms-internet Explorer, ... فایل باز شده جاری را می بندد.  Ctrl+e جستجو در مسیر جاری. Ctrl+r  تازه کردن صفحه معادل کلید F5 و Refresh  Ctrl+y وقتی که یک عمل به عقب باز میگردیم (Undo) این کلید ها یک عمل به جلو می روند (Redo) البته در بعضی برنامه ها معمولا محصولات آفیس مایکروسافت اینگونه هستند .  Ctrl+i باز کردن قسمت علاقه مندی هاFavorites Ctrl+o  باز کردن فایل جدید در اکثر برنامه ها ، معادل File>Open  Ctrl+p پرینت گرفتن در اکثر برنامه ها. Ctrl+a  انتخاب همه آیتم ها. Ctrl+s  در اکثر برنامه ها ذخیره فایل جاری .Save  Ctrl+d در ای

برای انجام این کار از منوی استارت بر روی عبارت Run کلیک کنید.

در پنجره ای که باز میشود عبارت زیر را بنویسید:

Shutdown -s -t 01

حال به توضیح پارامترهای این دستور میپردازیم

سویچ -s به معنای shutdown یا همون خاموش کردن است

بجای این سویچ میتوانید از دستور -r به معنی restart استفاده کنید

سویچ -t به معنای تایم یا زمان بوده و عدد مقابل آن زمان مورد نظر را بر حسب ثانیه اعلام میکند.

به مثالهای زیر دقت فرمائید:

Shutdown -s -t 2400

مثال فوق یعنی کامپیوتر بعد از چهل دقیقه خاموش شود.

چهل دقیقه یعنی 2400 ثانیه

Shutdown -r -t 7200

مثال فوق یعنی کامپیوتر بعد از دو ساعت ریستارت شود.

دو ساعت یعنی 120 دقیقه که برابر است با 7200 ثانیه

ایجاد نیم فاصله در مایکروسافت Word

از مشکلات عمده ای که بسیاری از کاربران هنگام تایپ فارسی با آن روبرو هستند ایجاد نیم فاصله بین حروف یا کلمات است (نیم فاصله ، نصف فاصله ای است که توسط دکمه Space وارد می نمایید و به منظور نزدیکی بیشتر حروف در موارد خاص استفاده میشود). عمدتاً بسیاری از کاربران برای حل این مشکل از نرم افزارهای اصلاح صفحه کلید استفاده میکنند ، اما راه بسیار ساده تری نیز توسط خود Microsoft Word و تنها با بهره گیری از یک کلید ترکیبی  وجود دارد. هم اکنون قصد داریم به معرفی این ترفند بپردازیم.

 برای اینکار:

کافی است هنگامی که متن فارسی را تایپ میکنید کلیدهای ترکیبی Ctrl+Shift+4 را همزمان وارد نمایید.
خواهید دید که یک نیم فاصله ایجاد شده است و میتوانید ادامه تایپ را انجام دهید

 

X