دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 664186
تعداد نوشته ها : 524
تعداد نظرات : 85

Loading...
Rss
طراح قالب
GraphistThem246

کشف شواهدی جدید از حیات احتمالی در قمر کیوان

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران 

کشف مدارک جدیدی مبنی بر وجود آب مایع در لایه‌های زیرین سطح قمر انسلادوس از سوی محققان ناسا، ظن دانشمندان به وجود حیات احتمالی در این قمر سیاره کیوان را تقویت کرد. 


به گزارش سرویس علمی ایسنا، به گفته دانشمندان، فضاپیمای کاسینی از میان تپه‌های یخی ایجاد شده توسط آتشفشا‌ن‌های یخی روی قمر کیوان عبور کرده و مولکولهای آب با بار الکتریکی منفی را شناسایی کرده که نشانه آشکاری از وجود یک دریای زیر زمینی است. 


در روی زمین این نوع از یون‌های کم عمر در جاهایی مانند آبشارها و امواج اقیانوسها تولید می‌شوند که آب در حال حرکت است. 


به نوشته روزنامه انگلیسی دیلی تلگراف، به عقیده دانشمندان اگر در انسلادوس آب مایع وجود داشته باشد این ششمین قمر بزرگ سیاره کیوان می‌تواند شرایط لازم برای حفظ حیات را داشته باشد.

دسته ها : علمی - اخبار
روش‎ جدید برای‎ بهبود کمر درد 

پژوهشگران‎‎ هلندی‎‎ بـرای درمـان کمر درد روش‎ های‎‎ جدیدی یافته‎‎ اند کـه بـا وجود کمر درد می‎ توان‎ کار کرد طوریکه‎ درد به‎ بدن‎ آسیب‎ نمی‎ زند. 
بـه‎‎ گـزارش‎ پـایگــاه خبــری‎‎ وب‎ ام‎ دی در اینترنت‎, بر اساس‎ روش‎ دانشمنـدان‎ هـلنـدی‎ افراد مبتلا به‎‎‎ کمردرد در هفته دو جلسه یک‎ ساعته‎ ورزش‎ می‎‎ کنند و تمرینات‎ ورزشی آنان‎ شامل‎ بلند کردن‎ کیف‎ دستی‎‎ و اشیایی ماننـد آن‎ است‎. 

براساس‎ توصیه‎‎ این‎‎ متخصصان اشیایی‎ که برای‎ تمرین‎ های‎ ورزشی‎‎ در نظر گرفته‎ می شوند هر جلسه‎‎ سنگین‎ تر از جلسه قبل‎ خواهند بـود و همه‎ حرکات‎ بدون‎‎‎ درنظر گرفتن دردآور بـودن آنها اجرا می‎ شود. 

بر اساس‎ تحقیق‎ پـژوهـشگـران‎, افـرادی‎ کـه‎ استراحت‎ مطلق‎ دارند پس‎ از سه‎‎‎ ماه به کـار خود باز می‎ گردند اماافرادی‎ که‎‎ با برنامه جدیـد درمـان‎ می‎ شوند پس‎ از دو ماه‎ سرکار خود حاضر خواهند شد.تهیه و تنظیم : سامانه اینترنتی سایت روز دسته ها : علمی - اخبار
 icubعنوان یک روبات کودک مجهز به هوش مصنوعی پیشرفته است که پنج سال قبل ساخته شد و تاکنون حرف زدن و بازی با توپ و لگو را آموخته است. خبرگزاری مهر در گفتگو با عضو اصلی این تیم از لابراتوار موسسه فناوری ایتالیا جزئیات این روبات را مورد بررسی قرار داد. به گزارش خبرگزاری مهر، icub که از نظر ظاهری شبیه به یک کودک چهار ساله است دارای دو کره چشم با قابلیت پلک زدن است که روی آنها دو دوربین ویدئویی نصب شده است. انگشتان دست این روبات توانایی درک فشار را دارند. وزن روبات کودک 22 کیلوگرم و قد آن 104 سانتیمتر است. "جورجو متا" " (giorgio metta) از اعضای اصلی پروژه icub در موسسه فناوری ایتالیا (iit) است. با توجه به اهمیت این پروژه علمی خبرنگار فناوریهای نوین خبرگزاری مهر مصاحبه مشروحی را با این محقق ایتالیایی در خصوص عملکردها، پیشینه و آینده این روبات انجام داده است که در ادامه می خوانید: * خبرگزاری مهر - گروه فناوریهای نوین: ایده اولیه پروژه icub چگونه شکل گرفت؟ - جورجو متا (giorgio metta) - ایده این پروژه در حقیقت مطالعه بر روی توسعه هوش از طریق ساخت مدلها و آلگوریتمها در یک روبات انسان نما است. این ایده در سال 1995 و 1996 شکل گرفت. در آغاز به دلیل مشکلاتی که در ساخت سخت افزارهای لازم داشتیم با روباتهای بسیار ساده تری کار کردیم. در سال 2003 ما ایده یک پروژه اروپایی را مطرح کردیم که بودجه آن را کمیسیون اروپا تامین می کرد. این پروژه، ساخت یک روبات انسان نما را پیش بینی می کرد. به این ترتیب این پروژه با هدف توسعه برخی تواناییهای شناختی آماده شد و این روبات به عنوان یک پروژه "منابع آزاد" (open source) در اختیار محققان دانشگاههای مختلف دنیا قرار گرفت. سرانجام پروژه توسعه icub در سال 2004 با بودجه 5/8 میلیون یورویی برای یک دوره پنج ساله از سوی کمیسیون اروپا تصویب شد. از این تاریخ ما پروژه این روبات کودک را آغاز کردیم و ساختار سخت افزاری و نرم افزاری مربوط به تواناییهای حرکتی و بینایی اولیه آن را آماده کرده و 12 نمونه از آن را ساختیم. هم اکنون نمونه های دیگر این روبات در حال آماده سازی هستند. در پایان ژانویه 2010 نیز این پروژه به اتمام می رسد. * گفتید که این پروژه به صورت منابع آزاد عمل می کند. تاکنون فرایند آموزش به این روبات کودک چگونه
دسته ها : علمی - اخبار
خبرگزاری آریا نوشت:شنیده شده در جریان پخش برنامه کنسرت بزرگ مدونا خواننده مشهور آمریکایى در شهر گوتنبرگ سوئد، صحنه‏هایى از تظاهرات در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهورى در ایران بر روى نمایشگرهاى بزرگ مراسم، پخش گردید. 

در برنامه مذکور حدود 55 هزار نفر شرکت نموده بودند.

مدونا در برنامه خود، خواستار آزادى خبرنگار اریتره‏اى تبار سوئد گردید ولى به ایران اشاره‏اى نداشت.

قرار دادن صحنه‏هایى از تظاهرات در ایران در میان برنامه‏هاى مذکور، نتیجه فعالیت گروه‏هاى معاند ایرانى در سوئد مى‏باشد.

دسته ها : اخبار
اولین دوره مسابقات فرهنگسرای شفق در رشته های کانتر استریک(تیم پنج نفره) و جنرال (تیم دو نفره) برگزار میشود.


اولین دوره مسابقات فرهنگسرای شفق در رشته های کانتر استریک(تیم پنج نفره) و جنرال (تیم دو نفره) برگزار میشود. ورودی مسابقات رایگان است

جایزه تیم اول : دویست هزار تومان
جایزه تیم دوم : صد هزار تومان
جایزه تیم سوم : پنجاه هزار تومان

مهلت ثبت نام کانتر استریک تا شنبه 24 مرداد
مهلت ثبت نام جنرال پنج شنبه 22 مرداد (تا ساعت 19زمان برگزاری مسابقات : 24 الی 29 مرداد از ساعت 10 الی 16
مکان ثبت نام : خ سید جمال الدین اسد آبادی
یوسف آباد خیابان 21 -بوستان شفق - فرهنگسرای شفق
مکان برگزاری مسابقات : گیم نت پی جی ان خ ولی عصر بالاتر از سینما استقلال کوچه دانش کیان پلاک 11 واحد 8

همراه داشتن کپی شناسنامه الزامی است

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 88937916 - 021 تماس حاصل فرمایید.
دسته ها : اخبار
در آستانه ماه مبارک رمضان
پنجمین مسجد شیعیان در عربستان بسته شد

خبرگزاری فارس: در آستانه فرارسیدن ماه مبارک رمضان، دستگاه‌های امنیتی عربستان سعودی پنجمین مسجد شیعیان در این کشور را نیز بستند.


به گزارش فارس، منابع آگاه در گفت‌وگو با پایگاه خبری "الراصد " گفتند: نیروهای پلیس عربستان با حمله به مسجدی در منطقه "البایونیه " شهر "الخبر " در استان الخبر این کشور از اقامه نماز در این مسجد جلوگیری کرده و آن را بستند. این پنجمین مسجد شیعیان در این شهر است که طی چند ماه اخیر بسته می‌شود.
این در حالی است که پنجشنبه گذشته نیز نمازگزاران یکی از مساجد شیعیان اسماعیلیه با قطع آب و برق مواجه شدند اما نماز را در دمای 40 درجه اقامه کردند.
چند هفته پیش رهبران شیعیان شهر الخبر در دیداری با "عبدالله بن عبدالعزیز " پادشاه عربستان از وی برای بررسی این وضعیت قول مساعدت گرفته‌بودند. مسئله بسته شدن مساجد شیعیان در عربستان از یک سال پیش تاکنون در این کشور جریان دارد و تاکنون ده‌ها شیعه از جمله سه امام جماعت در این جریانات دستگیر و زندانی شده‌اند.
به علت حکمرانی تفکرات وهابی در عربستان، مدت‌ها است از ساخت مساجد جدید شیعی حتی در مناطق "احساء "، "قطیف " و "نجران " که اکثریت اهالی آنها را شیعیان تشکیل می‌دهند، جلوگیری می‌شود.
هم‌اکنون جمعیت عربستان 22 میلیون نفر است. طبق آخرین سرشماری‌، 10 تا 15 درصد جمعیت عربستان شیعه‌اند. بیشتر شیعیان در منطقه شرقی عربستان در حاشیه خلیج فارس ـ از قطر تا نزدیک کویت ـ ساکن هستند و نواری شیعه‌نشین را شکل داده‌اند که شامل استان احساء تا قطیف می‌شود.
برخی شیعیان نیز در شهر مدینه منوره ساکن هستند و برخی هم در شهر مهم "جده " سکونت دارند. در منطقه "نجران " در جنوب عربستان و در مرز یمن نیز برخی شیعیان اثنی‌عشری و اسماعیلی زندگی می‌کنند.
دسته ها : اخبار
کرزی از عربستان کمک مالی دریافت می‌کند

خبرگزاری فارس: رئیس جمهور افغانستان در صدد دریافت کمک مالی از پادشاه عربستان جهت سازش با شبه نظامیان است.


به گزارش فارس به نقل از شبکه خبری "العالم "، رئیس جمهور افغانستان در نشستی مطبوعاتی اعلام کرد: تلاش می‌کنم با اخذ کمک‌های مالی از پادشاه عربستان در راستای آشتی ملی تلاش کنم.
وی با اعلام تلاش برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد طرح سازشی را با نظامیان مخالف دولت منعقد کرده است.
کرزی افزود: در صورتی که در انتخابات پیروز شوم، طالبان و نظامیان "حزب اسلام " را به سازش و آشتی دعوت می‌کنم ونیروی آنها را در عمران و ساخت و ساز کشور به کار خواهم گرفت.
وی تأکید کرد: در مجلس "لوئی جرگه " [پارلمان افغانستان] آینده نشستی را با قبائل برگزار خواهم کرد و نظامیان را متقاعد به زمین گذاشتن سلاح و مشارکت در بازسازی کشور می‌کنم.
کرزای با ابراز خرسندی از عملکرد دولت افزود: افغانستان از سالهای عزلت و گوشه نشینی فاصله گرفته است و در نشستها و مجامع بین المللی حضور فراگیری دارد.
دسته ها : اخبار
182 سال از مرگ «ویلیام بلیک» گذشت خبرگزاری فارس: «ویلیام بلیک» شاعر و نقاش انگلیسی و مبدع نوع جدید شعر در انگلستان دوازدهم آگوست سال 1827 در سن هفتاد سالگی چشم از جهان فرو بست. به گزارش خبرگزاری فارس، «بللیک» شاعر و عارف بزرگ قرن هجدهم یکی از بزرگترین شاعران انگلیس است که در کنار «ویلیام شکسپیر» از مفاخر انگلیسی‌ها به شمار می‌رود. «بلیک» از جمله شخصیت‌های آزادی‌خواه و صلح طلب انگلیس بود که همواره اندیشه‌هایش را در قالب آثار و اشعارش با مردم در میان می‌گذاشت. اندیشه‌ها و دیدگاه‌ةای عرفانی او در سالهای میانی زندگی‌اش موجب شد تا این شاعر در میان شخصیت‌های مذهبی و روحانیون کلیسا و محافل رسمی به شخصی منفور تبدیل شود. دیدگاه‌ها و عرفان «بلیک» همواره در تضاد با کلیسا زمان خودش بود. «بلیک» در سال 1757 در لندن متولد شد. او زمانی که می‌بایست به مدرسه برود در خانه ماند و بدون معلم به خواند کتاب مقدس، آثار «جان میلتون»، « اشعار شکسپیر»، آثار «بن جانسون» و متون کلاسیک یونان و متون لاتین پرداخت. او در نوجوانی استعداد خود را در نقاشی و حکاکی کشف کرد و با کمک استادش در این حوزه به یکی از صاحب‌نظران عصر خود تبدیل شد. او در این سالها علاوه بر سرودن شعر به حکاکی می‌پرداخت و در برخی موارد تابلوهایی مرکب از اشعار و حکاکی‌های خودش ارائه می‌کرد. او پس از این به مدت شش سال در آکادمی سلطنتی لندن به فراگیری نقاشی پرداخت. پس از آن همزمان با انقلاب فرانسه در سال 1793 «بلیک» شاهکاری خود را با نام «کتاب تل» و « ترانه‌های بی‌گناهی» منتشر کرد. به گفته بسیاری از همعصران و دوستان «بلیک» مثل «ویلیام وردزورث» او بدون شک یکی از برجسته‌ترین شاعران و هنرمندان قرن هیجدهم میلادی محسوب می‌شود که شاهکارهای ارزشمندی را به جهانیان ارائه کرده است. از «ویلیام بلیک» آثار متعددی تا به امروز منتشر شده است که از میان آنها می‌توان به «پیوند بهشت
دسته ها : اخبار
پخش هفته آینده به پایان می‌رسد؛
سیروس مقدم تصویربرداری «رستگاران» را به پایان برد

خبرگزاری فارس: تصویربرداری مجموعه تلویزیونی «رستگاران» به کارگردانی «سیروس مقدم» شب گذشته به پایان رسید.


به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس، تصویربرداری مجموعه تلویزیونی «رستگاران» شب گذشته در لوکیشنی واقع در دزاشیب به پایان رسید.
بنابراین گزارش، این مجموعه در ابتدا قرار بود در 52 قسمت ساخته شود، اما در نهایت سیروس مقدم این سریال را در 49 قسمت به پایان رساند و پخش آن نیز هفته آینده به پایان خواهد رسید.
نگارش داستان این سریال توسط «سعید نعمت الله» صورت گرفته و «محمد اصفهانی» نیز خواننده تیتراژ این مجموعه تلویزیونی است.
این سریال در 52 قسمت 45 دقیقه‌ای هر شب از شبکه سه سیما به روی آنتن می‌رود.
این سریال که به تهیه کنندگی «محمد رضا شفیعی» ساخته شده، مضمونی اجتماعی دارد، زندگی دختری به نام خجسته را روایت می‌کند که در پی ناپدید شدن شوهرش احمدرضا روانه تهران شده تا خبری از او به‌دست آورد...
در این سریال بازیگرانی چون آتیلا پسیانی، پوریا پورسرخ، روناک یونسی، صبا کمالی، عباس امیری، کاوه خداشناس،لیدا کیانی، محمد حسین عمرانی، آناهیتا افشار، زهره صفوی، شهرام عبدلی، مریم سلطانی، اسماعیل سلطانیان، حشمت آرمیده، ملیحه نیکجومند، آرش مجیدی، عباس غزالی و شهربانو موسوی و ... به ایفای نقش می‌پردازند.
عوامل اصلی این پروژه عبارتند از: مدیر تولید: سید حسین یعقوبی، مشاور کارگردان: الهام غفوری، دستیار اول کارگردان: افشین سنگ چاپ، دستیار اول کارگردان: حبیب قلی‌زاده، برنامه‌ریز: علی اکبر صابری، دستیار سوم: فرزین فتحی، مدیرتصویربرداری: امیر معقولی، طراح صحنه و لباس: فرهاد عزیزی، جانشین تولید: رسول حاتمی، صدابردار: فرشید احمدی، طراح گریم:حسین صالحیان، عکاس: مهدی حیدری، منشی صحنه: فهیمه کمالی، مدیر فنی: سعید پروینی، مدیر مالی: جواد تهرانی، مشاور فیلمنامه: محمد رضا شجاعی و موسسه فرهنگی هنری وصف صبا مجری طرح آن است.
دسته ها : اخبار
افشاگری کارمند سابق بنیاد شهید از اقدامات کروبی در این بنیاد خبرگزاری فارس: یک کارمند سابق بنیاد شهید انقلاب اسلامی از ضرب و شتم قرار گرفتن خود توسط اطرافیان کروبی به علت انتقاد از ریخت و پاش‌ها و وضعیت بد حضور زنان در زمان ریاست کروبی در این بنیاد خبر داد. غلامحسین جلالیان در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس «توانا» به تشریح فضای فعالیت و کار بنیاد شهید انقلاب اسلامی در دوران ریاست کروبی پرداخت و ضمن انتقاد از برخورد کروبی با کارمندان و خانواده‌های شهدا اظهار داشت: 39 ساله بودم که توسط یکی از دوستانم به نام آقای ملکی که در آن زمان با بنیاد شهید انقلاب اسلامی ارتباط داشت، با این نهاد آشنا شدم؛ من که در آن هنگام شوق خدمت به خانواده‌های شهدا را داشتم از وی خواستم تا زمینه خدمتم را در به خانواده‌های شهدا فراهم کند. وی افزود: اواخر سال 59 بود که به بنیاد شهید انقلاب اسلامی معرفی شده و بدون هیچ مصاحبه و مشکلی وارد این بنیاد شدم و در قسمت واحد فرهنگی بنیاد شهید انقلاب اسلامی به خطاطی مشغول شدم. جلالیان با بیان اینکه در آن زمان فردی به نام مرتضی محمودی همزمان نماینده مردم قصر شیرین در مجلس و سرپرست واحد فرهنگی بنیاد شهید انقلاب اسلامی بود، ادامه داد: محمودی اقدامات نامناسب و غیرقانونی در بنیاد شهید انقلاب اسلامی انجام می‌داد و بارها بنده سر مسائل مختلف به وی تذکر ‌دادم ولی او تنها عصبانی می‌شد. وی با بیان اینکه در دوران ریاست کروبی در بنیاد شهید انقلاب اسلامی، زنان با وضعیت جلف و آرایش غلیظ و ظاهری بسیار زننده وارد این بنیاد می‌شدند، گفت: بنده هر گاه این موضوع را تذکر می‌دادم محمودی از بنده ناراحت می‌شد و ادعا می‌کرد اینجا مسئول دارد. وی ادامه داد: بالاخره بعد از 6 ماه از فعالیت بنده در واحد فرهنگی بنیاد شهید انقلاب اسلامی یک روز صبح که خواستم وارد بنیاد شهید شوم، انتظامات از ورودم جلوگیری کرد و با نامه‌ای که از طرف محمودی داشت، تأکید کردند که از آنها خواسته است من را به داخل بنیاد شهید راه ندهند. جلالیان تصریح کرد: بعد از چند روزی به بنیاد شهید رفتم اما نتیجه‌ای نداد و در نهایت با سماجت و پیگیری بنده، کروبی تصمیم گرفت جلسه&
دسته ها : اخبار
X