دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 0
تعداد نوشته ها : 859
تعداد نظرات : 102

Loading...
Rss
طراح قالب
GraphistThem246
منطقه حفاظت شده «جهان نما» در استان گلستان با چشم اندازهای زیبا و در عین حال ناشناخته می تواند در همه فصول پذیرای ایرانگردان و گردشگران باشد، اما به دلیل ناشناخته بودن این منطقه خیلی از گردشگران از وجود آن بی اطلاع هستند. این منطقه با وسعتی بیش از ۳۰ هزار هکتار در جنوب شرقی شهرستان کردکوی در ارتفاعی میان ۶۰۰ تا ۳ هزار و ۸۶ متری از سطح دریا واقع شده است.
وجود دهکده های ییلاقی قدیمی، آثار تاریخی و باستانی، وضع جغرافیایی و آب و هوایی، وجود کوه، رودخانه، چشمه، انواع وحوش و پرندگان کمیاب و نوع پوشش گیاهی از جمله جاذبه های این منطقه است.
در این منطقه، دهکده های ییلاقی قدیمی وجود دارد که دو روستای معروف آن «کفشگیری» و «سعدآباد» است. این دو روستا در شمال غربی منطقه حفاظت شده جهان نما هنوز دارای منازلی با معماری سنتی است. شغل مردم این روستاها عمدتاً دامداری و کشاورزی بوده و گلیم، پاپیچ های سنتی و وسایل تزئینی کوچک از جمله صنایع دستی آنان به شمار می رود.
همچنین وجود برج ۳۵ متری رادکان معروف به «میل رادکان» در حاشیه این منطقه ارزش گردشگری آن را دوچندان کرده است. این منطقه که در جنوب شهرستان کردکوی واقع است، گفته می شود، مدفن یکی از اسپهبدان خاندان باوند طبرستان به نام «ابوجعفر محمدبن وندرین باوندی» است. با وجود کوهستانی بودن این منطقه، چشمه های زیادی در آن جاری است که از جمله نخود چشمه، سرخ چشمه، پیرزن چشمه، شربت، تول بنه، سوته، مازوکش، امام وردی، والدیگاه، چشمه سرا، مرادچشمه، تاجین چشمه و چشمه آبگرم زیارت است.
در درون منطقه حفاظت شده جهان نما، آبشار زیارت وجود دارد که در حدود ۵ کیلومتری روستای زیارت و در شمال شرقی این منطقه است.
جهان نما در طبقه بندی جغرافیایی گیاهی ایران جزو بخش فرعی هیرکان قرار گرفته که این بخش جنگل های شمال کشور را دربرگرفته است و پوشش گیاهی منطقه شامل درختان پهن برگ، درختچه و بوته زار است. مهمترین گونه های گیاهی آن سرخدار، ارس، سرو کوهی، پیرو، مازو، راش، ممرز، آلوچه، زرشک، بید، آزاد، هفت کول، نمدار، سیاه تلو و گونه های علفی و بوته ای گل گاوزبان، سریش، فستوک، یونجه، گل قاصد، مریم گلی، اسپرس بوته ای، چوبک و درمنه است. منطقه «ترکت» و پیرامون آن در منطقه حفاظت شده جهان نما بهترین زیستگاه حیات وحش از جمله مرال، شوکا، خرس و گرگ است.
این منطقه به دلیل شرایط خاص دارای حیات وحش غنی شامل گونه های کمیاب و در معرض خطر است که برخی گونه های مهم آن خرس قهوه ای، روباه، شوکا، خوک وحشی، گربه جنگلی، سیاه گوش و پلنگ است.
پرندگان بومی و مهاجر این منطقه نیز از دیگر زیبایی ها بوده که از جمله آن انواع دلیجه، عقاب، سارگید، قرقی، کبک، تیهو، بلدرچین، قرقاول، کرکس، هما، کبوتر جنگلی، شاهین، فاخته و توکاست. زمستان این منطقه سرد و تابستان هوای مطبوع و خنکی دارد و وجود مه در فصول مختلف بخصوص تابستان یکی از عوامل تلطیف هواست.
گفتنی است، میل رادکان، جاده شاه عباسی، شهر باستانی تمشیه، امامزاده روشن آباد، ابراهیم و چهارکوه، دهکده های یلاقی دراز نو و جهان نما و پارک جنگلی امام رضا(ع) از دیگر مناطق گردشگری شهرستان کردکوی است.
کردکوی در غرب استان گلستان، از شمال به بندر ترکمن، از غرب به بندر گز، از شرق به گرگان و از جنوب به استان سمنان محدود است.
نغمه عقیلی

روزنامه ایران

دسته ها : شهر شناسی
X