دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 0
تعداد نوشته ها : 859
تعداد نظرات : 102

Loading...
Rss
طراح قالب
GraphistThem246


غرب مازندران به دلیل جاذبه های بی نظیر طبیعی یکی از مهم ترین کانون های فعالیت ایرانگردی و گردشگری در کشور محسوب می شود، هر چند هنوز خیلی از این جاذبه ها ناشناخته مانده است.
برخورداری از سواحل هموار و ماسه ای، همجواری جنگل، کوه و دریا و وجود چشمه های آب معدنی و آبشارهای زیبا از جمله امتیازاتی که توسعه بیشتر امکانات گردشگری را در این منطقه ضروری می سازد. غار «دانیال» سلمانشهر واقع در شهرستان تنکابن یکی از این مناظر بی نظیر گردشگری است که تاکنون حتی برای اهالی غرب استان مازندران نیز ناشناخته مانده است.
این غار در فاصله دو کیلومتری از دهی به همین نام (دانیال) از توابع شهرستان سلمانشهر استان مازندران است. راه دسترسی به این غار جاده اصلی ده دانیال است که از مرکز شهر متل قو به سمت جنگل پیش می رود و بعد از گذشتن از ده خاکی می شود.
در ادامه مسیر به صورت راهپیمایی در کنار رودخانه اصلی است که تقریباً تا دهانه غار ۳۰ تا ۴۵ دقیقه راهپیمایی دارد و در قسمتی که یک شعبه کوچک به رودخانه می ریزد ادامه مسیر به سمت سرچشمه شعبه غار ادامه می یابد.
دهانه غار سنگی بوده و برای ورود به آن باید دو متر پایین رفت، طول غار به درستی مشخص نبوده و تاکنون کسی نتوانسته به انتهای غار دست یابد.
این غار فقط دارای یک شعبه یا دالان اصلی به طول تقریبی ۱۵۰۰ متر و عرض تقریبی یک و نیم متر است که با پیچ و خم های فراوان و گذر دالان های تنگ و باریک پر از آب و حوضچه ها و آبشارهای کوچک ادامه می یابد و در انتها به چند شعبه کوچکتر تقسیم می شود.
دمای هوای داخل غار حدود ۲۳ درجه سانتیگراد و دمای آب چیزی در حدود ۱۷ درجه است که در تمامی طول سال تقریباً ثابت است.
در درون غار علاوه بر جاری بودن آب، سقف منقش به مناظر طبیعی و بسیار زیبا، جاذبه های آن را دو چندان کرده است.
هوای خنک و دلپذیر داخل غار به خصوص در فصل گرم سال امکان حضور ساعت های متمادی گردشگران را در درون آن فراهم می سازد.
شایان ذکر است آب داخل غار از چند چشمه کوچک که از شعب مختلف آن سرچشمه می گیرد تأمین می شود و کاملاً زلال و از نظر محلولات دارای درصد پایینی است و آن را قابل شرب می کند، مقدار اندکی از آب داخل غار هم از آبراه های خارجی که به داخل راه پیدا کرده اند تأمین می شود.
عرض غار دانیال سلمانشهر و آب جاری در آن به گونه ای است که سه قایق می توانند در کنار هم حرکت کنند.

دسته ها : شهر شناسی
X