دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 536624
تعداد نوشته ها : 859
تعداد نظرات : 102

Loading...
Rss
طراح قالب
GraphistThem246
۷ نقطه از گیلان که نباید نبینید!

اگر خدای ناکرده تصمیم داشتید تشریف بیاورید رشت (خودتان هم می‌دانید گیلانیها در میهمان‌نوازی در سراسر ایران تکند، در نتیجه خدای ناکرده از این جهت که اگر بیایید، حداقل میزبانتان در صورت آشنا یا فامیل بودن، چند میلیون تومانی پیاده می‌شود!) دست پر بروید و همه جا را بگردید.

رشت آخرین جایی است که توصیه می‌کنم تشریف ببرید. هرچند به اندازه‌ی خودش زیباست ولی نه اندازه‌ی مرکز یک استان. به آرامگاه میرزا کوچک جنگلی فرزند میرزابزرگ، مبارز نامدار گیلانی در سلیمانداراب سر بزنید، بر سر مزار شهدای مشروطه در خیابان پرستار یک فاتحه بخوانید، به عمارت کلاه‌فرنگی در پارک محتشم بروید و آکواریوم بزرگ رشت (می‌گویند اندازه‌ی آکواریوم کیش است!) در پارک ملت را ببینید. اگر دلتان خواست، خانه‌ی جهانگرد نزدیک همین پارک ملت را هم سیر کنید و دیگر اگر خیلی اهل ذوق بودید، موزه‌ی رشت که گنجینه‌ی مردم‌شناسی گیلان است و همینطور مجموعه‌ی شهرداری رشت را ببینید.

ماسوله اینقدر معروف است که دیگر نیازی به معرفی ندارد. یک گروه فیلمبرداری از سی‌سی‌تی‌وی چین و همینطور خبرنگاران آساهی شیمبون برای مخابره کردن عکس و گزارش و متن از ماسوله، چند ماهی اینجا اطراق کردند. شبکه‌ی ملی ژاپن هم از "بهشت گمشده"ی گیلان یک فیلم ساخت. شهرکی که خانه‌هایش روی همدیگر قرار دارند و بام هر خانه، حیاط خانه‌ی دیگری است... یک شیرینی‌پزی خیلی تمیز دارد و امکان ندارد هردفعه یک گروه آدم خارجی داخلش پیدا نکنید!

باور کنید خودم هم اینجا نرفتم. ضیابر از توابع صومعه‌سراست... ولی عکسهایش را دیدم و از پدرم هم شنیدم. درختهای آلوچه‌یی که سرتاسر خیابانهای صومعه‌سرا بزرگ می‌شوند، منظره‌های فوق‌العاده‌یی به این شهر می‌دهند. زیباترین مزارع برنج ایران اینجا واقع شدند. باور کنید. شهری در غرب گیلان با مردمی بسیار آرام و کم‌حرف...

اگر اهل صفا کردن، خوش‌گذراندن و خلاصه اهل دل هستید، بروید چابسکر. تنها شهری در گیلان (غیر از رشت) که بیشتر از یک هتل دارد و ویلاهای متعدد و خانه‌های دم ساحلش، مسافر زیاد جذب می‌کند. شهردار این شهر، پارسال شهردار نمونه‌ی گیلان شد. اصول زیباسازی شهر حداقل اینجا بیشتر از هرجای دیگر گیلان رعایت می‌شود. جدولهای هر خیابان، رنگهای خاص خودشان را دارند، داخل فضای سبز بلوارها، تندیسهای بزرگی از صنایع دستی هست و باغ‌ها و گلخانه‌های فراوانی برای دیدن هست.

فکر می‌کنم با کل گیلان متفاوت باشد. حتماً شنیدید که می‌گویند محرومیتهای گیلان پشت طبیعت سبز و اغواکننده‌ی این دیار گم و پنهان شده‌اند. این قسمت از گیلان آنقدر توسعه پیدا کرده (معلوم نیست چرا) که بتواند فردا ادعای خودمختاری کند! معماران اکثر ویلاها و ساختمانهای این دهکده، غیرایرانی و اکثراً آلمانی، اتریشی یا سوییسی هستند و تمامی ساختمانها را با سبک کشورهای خودشان ساخته‌اند. خیابانهای زیبایی که سرتاسرشان از سبزه و گل و درختهای گوناگون پر شده... لطفاً فکر اجاره کردن ویلا در این دهکده نباشید اگر از اقشار آسیب‌پذیر هستید!

درست حدس زدید. شهر کلوچه و چای. کاشف‌السلطنه اولین بار وقتی در هندوستان بود، بذر چای را در جوف عصای خودش پنهان کرد و به ایران آورد. موزه‌ی تاریخ چای ایران اینجاست. مجهزترین تله‌کابین ایران که بهترین دوپن‌مایرهای اتریشی برای ساختنش بسیج شدند اینجاست. تله‌کابین احرار. رفت و برگشت برای هر نفر سه‌هزار تومان! از بالای لاهیجان رد می‌شوید و برمی‌گردید سر جایتان. بهترین کلوچه‌ی ایران هم که می‌دانید اینجا طبخ می‌شود. اگر بخواهید، در عرض سی دقیقه عکس شما یا دلبندانتان!! روی جعبه‌ی کلوچه‌یی که می‌خواهید ببرید، چاپ می‌شود!!

متاسفانه بعضی‌ها دوست دارند یک طوری بین اقوام این شهر و گیلک‌ها تفرقه بیندازند به این بهانه که از روند توسعه‌ی استان غافلشان گذاشته‌ایم! یکی نیست بیاید بگوید خود استان کجا بود که روند توسعه‌اش باشد...؟ باغ گلهای لاله‌ی آق‌اولر، به قول اهالی خود اینجا تکه‌یی از بهشت روی زمین خداست... پربیراه هم نمی‌گویند. بیشترین پرورش‌دهندگان زنبور عسل مملکت هم اینجا هستند.
اگر می‌خواهید ببینید عسلتان اصل است یا نه، بریزید روی یک زمین خاکی، بعد فوت کنید، اگر خاکها از روی عسل کنار رفتند، بدانید کارتان درست است! مزارع توت‌فرنگی و خانه‌های روستایی ماسال را از یاد نبرید که اگر در سریالهای تلویزیونی سبزی و طراوت شمالی می‌بینید، بدانید همینجاست. اکثر کارگردانهای ایرانی، فیلمهای شمالی‌شان را در تالش و کمی اینطرفتر ماسال و رضوانشهر می‌سازند. تنها مناطق سنی‌نشین و غیرگیلک استان. شاد باشید!
۷) رشت: ۶) ماسوله: ۵) صومعه‌سرا: ۴) چابسکر: ۳) دهکده‌ ساحلی انزلی: ۲) لاهیجان: ۱) تالش:

سید ایمان ضیابری

دسته ها : شهر شناسی
X