دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 596486
تعداد نوشته ها : 859
تعداد نظرات : 102

Loading...
Rss
طراح قالب
GraphistThem246
رنگ عکس های فضا واقعیه؟
تا به حال به رنگهای عکس های فضا فکر کردی؟ فکر می کنی اگه خودت با یه سفینه تا اعماق فضا می رفتی و از نزدیک نگاه می کردی، باز هم این رنگ ها رو می دیدی؟

رنگ در عکس های تلسکوپ فضایی هابل
گر فتن عکس رنگی با تلسکوپ فضایی هابل بسیار پیچیده تر از گرفتن عکس رنگی با دوربین های معمولی و سنتی است.یک دلیلش هم اینه که هابل فیلم رنگی استفاده نمی کنه. در واقع اصلا فیلم استفاده نمی کنه.
دور بین های هابل نورهای رسیده از کیهان رو با آشکارگر هایی ضبط می کنند.تصاویر گرفته شده به وسیله این دوربین ها سیاه و سفید و در حد یک سایه اند. این عکس های سیاه-سفید رو با هم ترکیب می کنندبعد در طول عملیات تولید تصویر رنگ ها رو بهش اضافه می کنند."رنگ ها رو تصادفی و فقط برای خوشگلیش اضافه نمی کنند" ساخت عکس های رنگی از تصاویر سیاه و سفید اصلی هم هنر و هم علم است.
در اغلب موارد رنگ های اختصاص یافته در تصاویر هابل دقیقا همان تصاویری نیستند که اگه ما در سفینه فضایی بودیم می توانستیم به چشم ببینیم.
در واقع از رنگ به عنوان یک ابزار استفاده می شود.چه برای بارز کردن جزئیات و چه در به تصویر در آوردن مواردی که چشم بشر نمی تواند آنها را ببیند و یا بهتر نمایش دادن ویژگی های جالب اجرام آسمانی .پس رنگ به تصاویر سیاه و سفید جدا از هم که برای تولید تصویر نهایی با هم تر کیب می شوند اضافه می شود.
هابل می تواند تمام طول موج های مرئی نور به اضافه طول موج های دیگری که برای چشمان بشر نامرئی است(مانند فرابنفش و فروسرخ) را به تصویر بکشد..
هابل با دارا بودن فیلتر های زیاد می تواند تصاویر مجزای زیادی در طول موج های مختلف نور ثبت کند.
تصویر نهایی در واقع ترکیبی از همه تصاویر گرفته شده در طول موج های مختلف نور است.
به طور کلی تصاویر رنگی هابل به سه دسته تقسیم می شوند.
رنگ های طبیعی(Natural ):در این عکس ها رنگ ها به گونه ای انتخاب می شوند که اگرچشمان ما
قدرت تلسکوپ هابل را داشتند اجرام آسمانی را با این رنگ ها می دیدیم.

http://hubblesite.org/sci.d.tech/beh.../g-natural.jpg
رنگ های نمایشیRepresentative:در این نوع از عکس ها دانشمندان اجرام را در نورهای نامرئی مثل فروسرخ مجسم می کنند.
http://hubblesite.org/sci.d.tech/beh...esentative.jpg
رنگ های اضافه شده Enhanced: این حالت بیشتر برای واضح تر کردن جزئیات دقیق تصویر و
نشان دادن ساختار موضوع به کار می رود.
http://hubblesite.org/sci.d.tech/beh...g-enhanced.jpg
تعداد زیادی از تصاویر تمام رنگی هابل ترکیبی از سه نمایش متفاوت از موضوع که در نور قرمز سبز و آبی گرفته شده اند هستند .وقتی که با هم تر کیب شوند این سه رنگ نور تقریبا می توانند شبیه همه رنگ هایی از نور را که با چشم انسان قابل رویت اند تولید کنند. این همان روشی است که تلویزیون ها مانیتور های کامپیوتر و دوربین های ویدئویی نور را باز سازی میکنند. . .


دسته ها : نجوم
X