دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 596500
تعداد نوشته ها : 859
تعداد نظرات : 102

Loading...
Rss
طراح قالب
GraphistThem246
دوقلوی زمین کجاست
اخترشناسانی که حرفه اصلیشان جستجو برای یافتن نشانی از دو قلوی زمین بوده است می گویند: این مسئله ای است که به گذشت زمان نیاز دارد اما این اطمینان خاطر را داریم که دو قلوی زمین جایی در کهکشان راه شیری پنهان شده است.به گزارش خبرگزاری مهر، طی ماههای اخیر خبرهای جالب توجهی در دنیای نجوم منتشر شده است. چندی پیش اخترشناسان اعلام کردند سه سیاره بسیار شبیه زمین کشف کرده اند که البته از زمین بسیار بزرگتر بوده اما بر روی سطح آنها انبوهی از صخره ها وجود دارد. این یافته جدید دانشمندان را بر آن داشته است تا بیش از گذشته به یافتن نشانی از دوقلوی زمین فکر کنند.
این سیاره ها درحالی کشف شده اند که همگی به دور یک ستاره می چرخند. با این حال دانشمندان و اخترشناسان می گویند شمار قابل توجهی از سیارات دیگر نیز وجود دارند که در مناطق دوردستی از فضا و به دور ستارگان دیگر در حال چرخش هستند اما آیا آنها شباهتی با زمین دارند و می توان به آنها لقب دو قلوی زمین را اطلاق کرد؟
آلن باس از نظریه پردازان شکلگیری سیارات در انستیتو کارنگی واشنگتن حرفهای جالبی دارد: اینکه توانسته ایم سه سیاره مشابه زمین را در اطراف تنها یک ستاره پیدا کنیم حاکی از این موضوع است که نه تنها شمار قابل توجهی از ستارگان وجود دارند که تک سیاره ای مشابه زمین را در حال گردش به دور خود می بینند بلکه شمار قابل توجهی از ستارگان دیگر نیز وجود دارند که چندین زمین در حال گردش به دور را مشاهده می کنند!
به گزارش مهر، از ابتدای دهه 90 میلادی و زمانی که نخستین سیارات خارج از منظومه شمسی شناسایی شدند، اخترشناسان بالغ بر 300 سیاره کشف رصد کرده اند، گرچه اکثر آنها که به مشتریهای داغ شهرت دارند، بی شباهت به غولهای گازی نیستند. این سیارات به در فاصله نه چندان نسبت به ستارگان خود به دور آنها می چرخند و شاید از به همین دلیل بوده است که به سادگی رصد شده اند.
جف مارکی یکی دیگر از اخترشناسان برجسته از دانشگاه کالیفرنیا در برکلی که لقب شکارچی سیارات را به وی داده اند می گوید: تاکنون موفق به رصد سیاراتی مشابه مشتری و زحل شده ایم و اکنون این انتظار جالب را از خود داریم که جستجوهای دقیقی برای یافتن سیارات کوچکتر و شبیه به اورانوس و نپتون داشته باشیم.
http://www.mehrnews.com/mehr_media/i...02570_orig.jpg
اخترشناسان می گویند شمار قابل توجهی از سیارات وجود دارند که در مناطق دوردستی از فضا
و به دور ستارگان دیگر در حال چرخش هستند. اما آیا می توان به آنها لقب دوقلوی زمین را اطلاق کرد؟
مارکی، باس و سایر اخترشناسانی که کاری جز شکار سیارات مشابه ندارند نسبت به این موضوع که طی 5 سال آینده یا کمی بیشتر موفق به کشف دوقلوی زمین در منظومه های دیگری از کهکشان راه شیری شوند بسیار خوشبین و امیدوار هستند.
باس می گوید: آنچه که هیجان انگیز و به نوعی حیرت آور است این نکته است که برای هزاران سال انسان به ستارگان نگاه می کرده و در این حیرت است که آیا این امکان وجود دارد زمین دارای دوقلویی در گوشه ای از عالم پهناور باشد. اکنون می توانیم به علاقمندانی که به دنبال یافتن پاسخ این پرسش هستند این نوید را بدهیم که قطعا سیارات مشابه زمین به دور ستارگانی در حال چرخش هستند. آنها تاکنون دیده نشده اند اما مطمئنا وجود دارند.

دسته ها : نجوم
X