دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 0
تعداد نوشته ها : 859
تعداد نظرات : 102

Loading...
Rss
طراح قالب
GraphistThem246
182 سال از مرگ «ویلیام بلیک» گذشت

خبرگزاری فارس: «ویلیام بلیک» شاعر و نقاش انگلیسی و مبدع نوع جدید شعر در انگلستان دوازدهم آگوست سال 1827 در سن هفتاد سالگی چشم از جهان فرو بست.


به گزارش خبرگزاری فارس، «بللیک» شاعر و عارف بزرگ قرن هجدهم یکی از بزرگترین شاعران انگلیس است که در کنار «ویلیام شکسپیر» از مفاخر انگلیسی‌ها به شمار می‌رود.
«بلیک» از جمله شخصیت‌های آزادی‌خواه و صلح طلب انگلیس بود که همواره اندیشه‌هایش را در قالب آثار و اشعارش با مردم در میان می‌گذاشت.
اندیشه‌ها و دیدگاه‌ةای عرفانی او در سالهای میانی زندگی‌اش موجب شد تا این شاعر در میان شخصیت‌های مذهبی و روحانیون کلیسا و محافل رسمی به شخصی منفور تبدیل شود. دیدگاه‌ها و عرفان «بلیک» همواره در تضاد با کلیسا زمان خودش بود.
«بلیک» در سال 1757 در لندن متولد شد. او زمانی که می‌بایست به مدرسه برود در خانه ماند و بدون معلم به خواند کتاب مقدس، آثار «جان میلتون»، « اشعار شکسپیر»، آثار «بن جانسون» و متون کلاسیک یونان و متون لاتین پرداخت.
او در نوجوانی استعداد خود را در نقاشی و حکاکی کشف کرد و با کمک استادش در این حوزه به یکی از صاحب‌نظران عصر خود تبدیل شد.
او در این سالها علاوه بر سرودن شعر به حکاکی می‌پرداخت و در برخی موارد تابلوهایی مرکب از اشعار و حکاکی‌های خودش ارائه می‌کرد.
او پس از این به مدت شش سال در آکادمی سلطنتی لندن به فراگیری نقاشی پرداخت.
پس از آن همزمان با انقلاب فرانسه در سال 1793 «بلیک» شاهکاری خود را با نام «کتاب تل» و « ترانه‌های بی‌گناهی» منتشر کرد.
به گفته بسیاری از همعصران و دوستان «بلیک» مثل «ویلیام وردزورث» او بدون شک یکی از برجسته‌ترین شاعران و هنرمندان قرن هیجدهم میلادی محسوب می‌شود که شاهکارهای ارزشمندی را به جهانیان ارائه کرده است.
از «ویلیام بلیک» آثار متعددی تا به امروز منتشر شده است که از میان آنها می‌توان به «پیوند بهشت و دوزخ»، « ترانه‌های تجربه»، « اروپا؛ یک پیشگویی»، « میلتون»، « کتاب لوس»، « تصورات دختران آلبیون» و « بیت‌المقدس» اشاره کرد.

دسته ها : اخبار
X