دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 596503
تعداد نوشته ها : 859
تعداد نظرات : 102

Loading...
Rss
طراح قالب
GraphistThem246
موسیقی ستارگان برای اولین بار در جهان ضبط شد

دانشمندان با استفاده از تلسکوپ فضایی Corot موفق به ضبط صدای سه ستاره مشابه به خورشید شدند.به گزارش خبرگزاری مهر، گروهی از دانشمندان با استفاده از تلسکوپ فرانسوی Corot موفق شدند برای اولین بار اصوات ستارگان را به منظور بررسی و تحقیقات علمی ضبط کنند.
این گروه ستاره شناس معتقدند که این اصوات برای اولین بار اطلاعاتی را از فعالیتهای درونی ستارگان به آنها ارائه خواهد کرد.
با گوش سپردن به این اصوات، دانشمندان صدایی تکرار شونده را ثبت کردند که به اعتقاد آنها این صدا نشان دهنده تپنده بودن ستارگان است. صدای هر ستاره متناسب با ساختارهای شیمیایی، سن و اندازه آنها با دیگری متفاوت خواهد بود.
تکنولوژی که ستاره شناسان از آن برای ضبط صدا استفاده کردند تکنولوژی "لرزه شناسی ستاره ای" یا "stellar seismology" نام داشته و به دلیل ارائه اطلاعات پرارزش از فعالیتهای درونی ستارگان در میان جوامع نجومی از محبوبیت بالایی برخوردار است.
به گفته دانشمندان با وجود تفاوتهای عمده میان آنچه از شرایط و ساختار ستارگان پیش بینی شده بود و اطلاعات به دست آمده ضربان ستاره ای در بسیاری از موارد با اطلاعات گذشته ستارگان شباهت دارد.
بر اساس گزارش بی بی سی، با این حال ستاره شناسان معتقدند که بر اساس این داده های جدید دانشمندان نیاز خواهند داشت تا تئوریهای نجومی قدیمی خود را تصحیح کرده و نظریه های جدیدی را ارائه کنند.
در حال حاضر دانشمندان سعی دارند با گوش سپردن به موسیقی ستارگان، اطلاعات کامل تر و بیشتری از فعالیت های درونی ستاره های مختلف به دست آوردند.
دسته ها : نجوم
دوقلوی زمین کجاستاخترشناسانی که حرفه اصلیشان جستجو برای یافتن نشانی از دو قلوی زمین بوده است می گویند: این مسئله ای است که به گذشت زمان نیاز دارد اما این اطمینان خاطر را داریم که دو قلوی زمین جایی در کهکشان راه شیری پنهان شده است.به گزارش خبرگزاری مهر، طی ماههای اخیر خبرهای جالب توجهی در دنیای نجوم منتشر شده است. چندی پیش اخترشناسان اعلام کردند سه سیاره بسیار شبیه زمین کشف کرده اند که البته از زمین بسیار بزرگتر بوده اما بر روی سطح آنها انبوهی از صخره ها وجود دارد. این یافته جدید دانشمندان را بر آن داشته است تا بیش از گذشته به یافتن نشانی از دوقلوی زمین فکر کنند. این سیاره ها درحالی کشف شده اند که همگی به دور یک ستاره می چرخند. با این حال دانشمندان و اخترشناسان می گویند شمار قابل توجهی از سیارات دیگر نیز وجود دارند که در مناطق دوردستی از فضا و به دور ستارگان دیگر در حال چرخش هستند اما آیا آنها شباهتی با زمین دارند و می توان به آنها لقب دو قلوی زمین را اطلاق کرد؟ آلن باس از نظریه پردازان شکلگیری سیارات در انستیتو کارنگی واشنگتن حرفهای جالبی دارد: اینکه توانسته ایم سه سیاره مشابه زمین را در اطراف تنها یک ستاره پیدا کنیم حاکی از این موضوع است که نه تنها شمار قابل توجهی از ستارگان وجود دارند که تک سیاره ای مشابه زمین را در حال گردش به دور خود می بینند بلکه شمار قابل توجهی از ستارگان دیگر نیز وجود دارند که چندین زمین در حال گردش به دور را مشاهده می کنند! به گزارش مهر، از ابتدای دهه 90 میلادی و زمانی که نخستین سیارات خارج از منظومه شمسی شناسایی شدند، اخترشناسان بالغ بر 300 سیاره کشف رصد کرده اند، گرچه اکثر آنها که به مشتریهای داغ شهرت دارند، بی شباهت به غولهای گازی نیستند. این سیارات به در فاصله نه چندان نسبت به ستارگان خود به دور آنها می چرخند و شاید از به همین دلیل بوده است که به سادگی رصد شده اند. جف مارکی یکی دیگر از اخترشناسان برجسته از دانشگاه کالیفرنیا در برکلی که لقب شکارچی سیارات را به وی داده اند می گوید: تاکنون موفق به رصد سیاراتی مشابه مشتری و زحل شده ایم و اکنون این انتظار جالب را از خود داریم که جستجوهای دقیقی برای یافتن سیارات کوچکتر و شبیه به اورانوس و نپتون داشته باشیم.http://www.mehrnews.com/mehr_media/i...02570_orig.jpg اخترشناسان می گویند شمار قا
دسته ها : نجوم


ظهور یکی از نادرترین شهابسنگهای جهان در آسمان زمین
چرخش شهابسنگ 2009 BD در یکی از هم جهت ترین مسیرهای ممکن با سیاره زمین یکی از نادرترین رویدادهای آسمانی است که از هفته جاری آغاز شده و تا سال 2034 تکرار نخواهد شد.به گزارش خبرگزاری مهر، طی هفته جاری سیاره زمین میزبان شهاب آسمانی خواهد بود که در فاصله تقریبی 650 کیلومتری- فاصله ای کمتر از دو برابر فاصله زمین تا ماه- به دور زمین گشت خواهد زد.
این صخره کیهانی با وسعت 8 متر 2009 BD نام داشته و در دسته شهابسنگهای CO-Orbital قرار دارد به این مفهوم که در مسیری مشابه مسیر زمین به دور خورشید می گردد. چنین نقطه مشترکی می تواند فرصتی مناسب را به منظور دستیابی اطلاعات با ارزشی از طبیعت شهابسنگها به وجود آورد.
این نوع از شهابسنگها بر خلاف گونه های فانی و زود گذر که دوامی چند لحظه ای دارند با زمین همگام شده و رقصی مارپیچی را برای ماه ها و گاهی اوقات برای سالها به نمایش خواهند گذاشت. به همین دلیل گاهی این پدیده های آسمانی با وجود ابعاد کوچکشان به ماه دوم تعبیر می شوند.
به صورت میانگین سالانه هشت نمونه از شهابسنگهای CO-Orbital در جهان کشف می شوند با این حال شهابسنگ 2009 BD به این دلیل که با زاویه 1.5 درجه از مسیر اصلی زمین بر مدار خورشید قرار گرفته است یکی از مشابه ترین مسیرها را نسبت به زمین طی خواهد کرد که در میان نمونه های مشابه در نوع خود بی نظیر است.
اخترشناسان بر این باورند که با استفاده از این خصوصیت شهابسنگ می توان با کمک فضاپیمایی به آن دست یافته و به جمع آوری نمونه های مطالعاتی پرداخت.
بر اساس گزارش نیوساینتیست، آخرین تاریخی که شهابسنگ 2009 BD از مسیری نزدیک از زمین عبور کرده است به سال 1955 باز می گردد اما به دلیل اینکه مسیر چرخش آن طی دوره جدید مسیری دایره ای و کامل نیست در 2 ژوئن 2011 مجددا از زمین عبور خواهد کرد و تا سال 2034 این پدیده تکرار نخواهد شد
دسته ها : نجوم
روی دیگر ماه کجاست؛ نظریه ای جدید بر جابجایی نیم کره های ماه محققان به تازگی با بررسی حفره های موجود بر روی سطح ماه و مقایسه سن این حفره ها اعلام کردند که بیلیونها سال پیش برخورد شهابسنگی بزرگ باعث چرخش ماه حول محور خود نسبت به زمین شده است و از آن تاریخ تاکنون زمینی ها تنها یک بعد از سطح ماه را دیده اند.به گزارش خبرگزاری مهر، مطالعات جدید نشان می دهد که در گذشته های دور و در حدود بیلیونها سال نیمکره دیگری از ماه از زمین قابل مشاهده بوده است. فرایند چرخش کنونی ماه به دور سیاره سبز نشاندهنده این امر است که ساکنان زمین تنها قادر به مشاهده یک طرف از سیاره ماه هستند و تا به حال رخ دیگر این سیاره را از زمین ندیده اند. با این حال دانشمندان بر این باورند که برخورد شهابسنگی بزرگ به ماه باعث چرخش و جا به جایی نیم کره های این سیاره نسبت به زمین شده و پس از آن زمان ماه با جهتی متفاوت به دور زمین به حرکت پرداخته است. مطالعه بر روی حفره های موجود بر روی سیاره درخشان بیانگر این امر است که در حدود 3.9 بیلیون سال پیش این سیاره مورد اصابت جرمی بزرگ قرار گرفته است. در عین حال مسیر خاص برخورد ذرات سنگی از سوی ماه به ماهواره ها نشان می دهد که تعداد حفره های سمت غربی این سیاره نسبت به سمت شرقی آن بیشتر است. http://www.mehrnews.com/mehr_media/i...20732_orig.jpg با این حال مطالعات جدید محققان موسسه فیزیک زمین در پاریس این نظریه را به گونه ای دیگر عنوان می کند. بررسی بر روی سن و موقعیت 46 حفره بر روی ماه که توسط این محققان صورت گرفته از وجود حفره هایی بسیار قدیمی تر در نیمکره شرقی ماه خبر می دهد. بر اساس این یافته محققان اعلام کردند که نیم کره شرقی این سیاره نسبت به نیم کره غربی در گذشته های دور بیشتر مورد اصابت شهابسنگها قرار گرفته و این تنها توجیهی است که می توان برای چرخش ماه در آن دوران ارائه کرد. بر اساس گزارش نیوساینتیست، به اعتقاد دانشمندان چنین پدیده ای می تواند در اثر برخورد یک شهابسنگ بسیار بزرگ به وجود آمده باشد. در این صورت ماه پس از برخورد به آرامی و حول مدار خود آغاز به چرخش کرده و با گذشت ده ها هزار سال در موقعیت کنونی خود ثابت مانده است.
دسته ها : نجوم
نظریه یک اخترشناس مبنی بر مریخی بودن ساکنان زمین
هیثر کوپر اخترشناس انگلیسی با ارائه نظریه ای جدید اعلام کرد در صورتی که حیات زمین بر اثر برخورد شهابسنگ مریخی آغاز شده باشد می توان گفت که تمام ساکنان زمین مریخی هستند.به گزارش خبرگزاری مهر، یک اخترشناس به تازگی پیشنهادی را مبنی بر مریخی بودن تمامی ساکنین زمین ارائه کرده است. وی با استفاده از نظریه ای که برخورد شهابسنگهای مریخی را عامل شکل گیری حیات بر روی زمین در بیلیونها سال پیش می داند، این نظریه جالب را ارائه کرده است.
به اعتقاد وی مریخ نسبت به زمین فاصله کمتری از کمربند ستاره ای منظومه خورشیدی دارد و به همین دلیل مورد اصابت متعدد شهابسنگها قرار گرفته است. اصابت این شهابسنگها قسمتهایی از این سیاره را جدا کرده و وارد مدار خورشید کرده است که در نهایت این قطعات به شکل شهابسنگ با زمین برخورد کرده اند.
وی بر این باور است در این صورت آغاز حیات بر روی مریخ و انتقال آن بر روی زمین با کمک برخوردهای کیهانی مریخی امری غیر ممکن نبوده و انسانها می توانند خود را مریخی بنامند. وی این اظهارات جالب را در پی کشف مقادیر قابل توجهی از گاز متان بر روی سیاره مریخ ابراز داشت.
بر اساس گزارش زی نیوز، کشف این گاز و ایجاد احتمال یافتن موجود جاندار بر روی سیاره سرخ مریخ توجه محققان را به شهابسنگ مریخی چهار بیلیون ساله ای که در سال 1984 در منطقه آنتراکتیکا یافت شده را افزایش داده است. به طوری که سازمان ناسا اعلام کرده است که احتمال وجود فسیل میکروبی در میان این شهابسنگ بالا است. وجود چنین فسیلی می تواند بشر را از وجود حیات در گذشته های دور بر روی مریخ مطمئن سازد.
دسته ها : نجوم
ارائه نمونه ای جدید از شکل اولیه سیاره زمین
نمونه ای جدید از شکل اولیه سیاره زمین نشان می دهد که این سیاره در حدود 2.5 بیلیون سال پیش به صورت کامل در زیر آب قرار داشته است.به گزارش خبرگزاری مهر، محاسبات محققان دانشگاه سیدنی استرالیا نشان می دهد که زمین تا 2.5 بیلیون سال پیش جهانی از آب بوده و تنها 2 الی 3 درصد از آن را خشکی تشکیل می داده است.
امروزه تنها 28 درصد از سطح زمین بالاتر از سطح دریا قرار دارد و نسبت دقیق میزان سطح خشکی و آب در طول حیات این سیاره هنوز مشخص نشده است اما توافق عمومی بر این امر استوار است که میزان پوسته قاره ای با گذشت زمان افزایش یافته است.
فرضیه محققان بر آن است که طی آن دوره زمانی جبه زمین به دلیل وجود میزان وسیعی از عوامل رادیو اکتیو به نسبت امروز 200 درجه سیلسیوس داغتر بوده است که این پدیده منجر به داغتر شدن و ضخیم تر شدن پوسته زمین در اعماق آب دریاها و در نتیجه کم عمق شدن دریاها شده است.
در واقع جبه داغ زمین باعث گسترش پوسته های قاره ای از قسمتهای جانبی شده و آن را به نسبت امروز مسطح تر کرده است. سپس با سرد شدن جبه زمین و عمیق شدن اقیانوسها، سطح زمین به تدریج آشکار شده و پوسته های قاره ای با اشکالی متفاوت شکل گرفته اند.
به گفته محققان طی این دوره اکسیژن تولید شده توسط باکتری های فتوسنتز کننده به سرعت و در واکنش با تجزیه ساختارهای زیستی موجود در اقیانوسها مورد استفاده قرار می گرفته و به همین دلیل سطح اکسیژن طی این دوره از تاریخ زمین کاهش یافته است.
سپس با ایجاد فرسایش در لایه های زمین، ذرات فرسوده شده به صورت رسوبی به آب اقیانوسها وارد شده و با پوشش دادن مواد زیستی از فرایند واکنش آنها با اکسیژن جلوگیری کرده و به تدریج سطح اکسیژن در زمین را افزایش داده اند.
بر اساس گزارش نیوساینتیست، این پدیده می تواند عاملی برای به وجود آمدن ارگانیزم های تنفسی بر سطح زمین باشد. از دیگر آثار حضور رسوبات فرسایشی در آب دریاها، حاصلخیزی اقیانوسها با استفاده از فسفر- یکی از اساسی ترین مواد غذایی دریایی- و شکل گیری سواحل کم عمق و در پی آن متولد شدن جانداران فتوسنتز کننده بوده است.
دسته ها : نجوم
قوی ترین رصدخانه جهانقوی ترین رصدخانه ی جهان پروژه ی «تلسکوپ بسیار بزرگ» (The Very Large Telescope (VLT، سردمدار تأسیسات نجومی اروپا در ابتدای هزاره ی سوم است. مجموعه تلسکوپهای VLT به همراه مجموعه ی ابزارآلات رصد مرئی و فروسرخ، در بالای کوه پارانال در شیلی استقرار یافته است. http://gallery.military.ir/albums/us...2315776172.jpgین رصدخانه پیشرفته ترین ابزارآلات رصدی دنیا را شامل می شود: مجموعه ای از چهار تلسکوپ با آینه های اصلی 2ر8 متری و چهار تلسکوپ کمکی متحرک 8ر1 متری. این تلسکوپها می توانند با هم به صورت دو، سه یا چهار تداخل سنج غول پیکر کار کنند. تلسکوپهای 2ر8 متری همچنین می توانند به صروت انفرادی فعالیت نمایند. با یکی از چنین تلسکوپهایی، می توان ستارگانی که 4 میلیارد بار کمنورتر از ستارگان قابل رؤیت با چشم غیرمسلح، را مشاهده نمود. http://gallery.military.ir/albums/us...4438778248.jpgاولین تلسکوپ از این مجموعه به نام آنتو (خورشید) اولین در ماه 1998 دریافت کرد و در آپریل 1999 به فعالیتهای علمی معمول وارد شد. امروزه تمامی چهار تلسکوپ واحد و چهار تلسکوپ کمکی در حال فعالیت هستند. در حال حاضر VLT تأثیری بی چون و چرا بر نجوم رصدی دنیا داشته است. بیش از 2000 مقاله ی علمی در مجله های علمی دنیا بر اساس داده های VLT نوشته شده است. زمانی که هر چهار تلسکوپ 2ر8 متری با هم کار می کنند، می توانند با قدرت یک تلسکوپ 16 متری فعالیت نمایند. این تلسکوپها همچنین می توانند به صورت تداخلی همکاری کنند و تصاویری با کیفیت بالا تهیه کنند. حیطه ی طول موج مفید برای آنها، از نزدیک فرابنفش (نزدیک 500 نانومتر) تا نیمه ی فروسرخ (یعنی حدود 25 میکرومتر) گسترده شده است. :http://gallery.military.ir/albums/us...2311671745.jpghttp://gallery.military.ir/albums/us...2456929328.jpghttp://gallery.military.ir/albums/us...2039020348.jpghttp://gallery.military.ir/albums/us...9136461035.jpgتلسکوپهای اصلی با اپتیک فعال تجهیز شده اند. کیفیت تصویر به طور مداوم توسط یک تحلیل گر کامپیوتری با استفاده از یک ستاره ی مرجع محاسبه و تصحیح می شود. هر تلسکوپ اصلی دارای انباری از 11 ابزار مختلف می باشد که به منجمین این امکان را می دهد تا از روشهای رصدی مختلف استفاده کنند،
دسته ها : نجوم
تصاویری زیبا از تغییرات زمین در سال 2008
رصدخانه زمینی ناسا به منظور نمایش تغییراتی که در سال 2008 میلادی بر سطح زمین ایجاد شده است از نقاط مختلف جهان تصاویری شگفت انگیز را به ثبت رسانده است.به گزارش خبرگزاری مهر، رصدخانه زمینی سازمان ناسا در سال 2008 تصاویر بسیار زیبایی را از سطح کره زمین، از پشته های ابر بر فراز دریای خزر تا جنگلهای بولیوی به ثبت رسانده است.
به گفته مقامات ناسا، تاسیس رصد خانه زمین به سال 1999 میلادی بازگشته و هدف از ساخت چنین تجهیزاتی توسط این سازمان، دستیابی به تصاویری جدید از تغییراتی است که بشر در کنار طبیعت بر روی زمین ایجاد می کنند.
برای مثال یکی از این تصاویر تصویری از طوفان شن در سواحل موروکو است که به گفته ناسا این طوفان در اثر القای فشار بیش از حد بر روی سطح این قسمت از زمین، مانند تخریب بافتهای گیاهی توسط انسانها و چریدن جانوران، به وجود آمده است.
http://www.mehrnews.com/mehr_media/i...15591_orig.jpg
توده یخی جزیره پاین- 11 ژانویه 2008 میلادی
http://www.mehrnews.com/mehr_media/i...15616_orig.jpg
طوفان شن در سواحل موروکو-12 فوریه 2008 میلادی
http://www.mehrnews.com/mehr_media/i...15614_orig.jpg
جزیره آکیمیسکی، کانادا- 15 آوریل 2008 میلادی
http://www.mehrnews.com/mehr_media/i...15606_orig.jpg
توکیو در شب- 19 آوریل 2008 میلادی
http://www.mehrnews.com/mehr_media/i...15604_orig.jpg
صفحه یخی ویلکینز، آنتراکتیکا- 28 فوریه 2008 میلادی
در تصویری دیگر که در ماه مارچ و از صفحه یخی ویلکینز در آنتراکتیکا به ثبت رسیده است اندازه جدید آن را در ابعاد 41 کیلومتر در 2.5 کیلومتر نشان می دهد که در حال خرد شدن و فرو ریختن در آب دریا است.
از دیگر تصویرهای قابل توجه در این سری از تصاویر می توان به تصویر شهر توکیو در شب اشاره کرد که به صفحه مدار الکتریکی عظیمی شباهت دارد.
بر اساس گزارش ناسا تمامی این تصاویر بی نظیر که تغییرات سطحی زمین را در سال 2008 به خوبی نمایان خواهند کرد در سایت رصدخانه زمینی ناسا به صورت رایگان در دسترس خواهد بود.
دسته ها : نجوم
رنگ عکس های فضا واقعیه؟ تا به حال به رنگهای عکس های فضا فکر کردی؟ فکر می کنی اگه خودت با یه سفینه تا اعماق فضا می رفتی و از نزدیک نگاه می کردی، باز هم این رنگ ها رو می دیدی؟ رنگ در عکس های تلسکوپ فضایی هابل گر فتن عکس رنگی با تلسکوپ فضایی هابل بسیار پیچیده تر از گرفتن عکس رنگی با دوربین های معمولی و سنتی است.یک دلیلش هم اینه که هابل فیلم رنگی استفاده نمی کنه. در واقع اصلا فیلم استفاده نمی کنه. دور بین های هابل نورهای رسیده از کیهان رو با آشکارگر هایی ضبط می کنند.تصاویر گرفته شده به وسیله این دوربین ها سیاه و سفید و در حد یک سایه اند. این عکس های سیاه-سفید رو با هم ترکیب می کنندبعد در طول عملیات تولید تصویر رنگ ها رو بهش اضافه می کنند."رنگ ها رو تصادفی و فقط برای خوشگلیش اضافه نمی کنند" ساخت عکس های رنگی از تصاویر سیاه و سفید اصلی هم هنر و هم علم است. در اغلب موارد رنگ های اختصاص یافته در تصاویر هابل دقیقا همان تصاویری نیستند که اگه ما در سفینه فضایی بودیم می توانستیم به چشم ببینیم. در واقع از رنگ به عنوان یک ابزار استفاده می شود.چه برای بارز کردن جزئیات و چه در به تصویر در آوردن مواردی که چشم بشر نمی تواند آنها را ببیند و یا بهتر نمایش دادن ویژگی های جالب اجرام آسمانی .پس رنگ به تصاویر سیاه و سفید جدا از هم که برای تولید تصویر نهایی با هم تر کیب می شوند اضافه می شود. هابل می تواند تمام طول موج های مرئی نور به اضافه طول موج های دیگری که برای چشمان بشر نامرئی است(مانند فرابنفش و فروسرخ) را به تصویر بکشد.. هابل با دارا بودن فیلتر های زیاد می تواند تصاویر مجزای زیادی در طول موج های مختلف نور ثبت کند. تصویر نهایی در واقع ترکیبی از همه تصاویر گرفته شده در طول موج های مختلف نور است. به طور کلی تصاویر رنگی هابل به سه دسته تقسیم می شوند. رنگ های طبیعی(Natural ):در این عکس ها رنگ ها به گونه ای انتخاب می شوند که اگرچشمان ما قدرت تلسکوپ هابل را داشتند اجرام آسمانی را با این رنگ ها می دیدیم.http://hubblesite.org/sci.d.tech/beh.../g-natural.jpg رنگ های نمایشیRepresentative:در این نوع از عکس ها دانشمندان اجرام را در نورهای نامرئی مثل فروسرخ مجسم می کنند. http://hubblesite.org/sci.d.tech/beh...esentative.jpg رنگ های اضافه شده Enhanced: این حالت بیشتر برای واضح
دسته ها : نجوم
پخش زنده از مریخ" با Google Earth این روزها شرکت گوگل برای افزایش محبوبیت نرم افزار گول ارث در میان دوستداران نجوم، تغییرات عمده ای را در بخش مریخ این برنامه به وجود آورده که مهم ترین آن پخش تصاویر زنده از مریخ است.در این بخش که "پخش زنده از مریخ" نام دارد، کاربران می توانند تصاویری جدید و با کیفیت بسیار بالا را که ناسا تنها چند ساعت پیش از آن از ماهواره ها دریافت کرده است، مشاهده کنند. این تصاویر توسط دوربین های تمیس (THEMIS)، مستقر بر فضاپیمای اودیسه و هایریس (HiRISE) مستقر بر مدارگرد اکتشافی مریخ (MRO) تهیه می شوند. شما می توانید جزو نخستین افرادی باشید که به عکس هایی که تنها چند روز یا حتی چند ساعت پیش گرفته شده اند بنگرید. همچنین می توانید مسیر مدار ماهواره ها را بصورت زنده تماشا کرده و بررسی کنید که تصویر بعدی از کدام منطقه گرفته خواهد شد.اما صبر کنید! تنها این نیست! در بخش "نقشه های قدیمی" کاربران می توانند با سفر در زمان، به عقب بازگشته و سیارۀ سرخ را (به کمک نقشه های قدیمی کشف شده) از دید پیشگامان علوم مریخی نظیر جیووانی شپارلی، پرسیوال لاول و دیگران مشاهده کنند.http://nojumnews.com/images/content/...ricalglobe.jpgچطور از این امکانات استفاده کنیم؟ http://nojumnews.com/images/content/...rs-toolbar.jpgابتدا گوگل ارث را باز کنید و با انتخاب گزینۀ Mars ازنوار ابزار، به نمایی سه بعدی از سیارۀ سرخ پرواز خواهید کرد، سپس لایه های اطللاعاتی، تصاویر و عوارض سطحی پدیدار می شوند. ابزار هایی که در گوگل ارث برای پیمایش و اکتشاف زمین داشتیم به همان شکل وجود دارند، با کلیک موس خود می توانید زاویۀ دوربین یا چرخش کل سیاره را تغییر دهید. http://nojumnews.com/images/content/.../mars_live.jpgآن چنان که در نسخۀ اصلی گوگل ارث داریم، کاربران می توانند مقالاتی در مورد بزرگترین درۀ منظومۀ شمسی به نام "والز مارینریز"، بلندترین آتشفشان آن "قله الیمپوس"، عارضه ی عجیب "چهره مریخی" و بسیاری از مکان های دیگر را بخوانند. همچنین می توانید مسیر مریخ پیماها را دنبال و چشم اندازهای با کیفیتی
دسته ها : نجوم
X